نکاتی که برای مطالعه مفید باید بدانید!!!

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
زنگِ مشاوره
تابستان کنکوری پرباری داشته باشید!!

لطفاً

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

در این مقاله قصد داریم با مرور کلی نکات مفید برای مطالعه شما، به شما در مطالعه ای مفید کمک کنیم. هر کدام از این مباحث در مقاله ای جداگانه و به طور مفصل بررسی شده اند که برای دیدن آنها می توانید به آرشیو مقالات سایت مراجعه کنید.

طلایی ترین راهکار افزایش کیفیت مطالعه
طلایی ترین راهکار افزایش کیفیت مطالعه

1) در حین خواندن یادداشت‌برداری کنید. خواندن بدون نوشتن روشی نادرست است. نوشتن باعث تثبیت و طبقه بندی مطالب در ذهن می شود و باعث می شود شما کمتر مطالب را فراموش کنید. به علاوه در هنگام مرور نیز شما خلاصه ای مفید خواهید داشت که نکات مهم و کلیدی را در بر دارد و به مرور سریع و مفید شما کمک می کند.

2) خط کشیدن زیر نکات مهم بهتر از روش قبلی است ولی کامل نیست: روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملاً درک کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید؛ نه آن‌که در کتاب دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن خط بکشید و نه اینکه کل مطالب کتاب را خط بکشید و هایلایت کنید.

یکی از روش های خوب هایلایت کردن بعد از تست زنی کنکور های سراسری سال های گذشته است که مطالبی را که در کنکور تکرار شده است را هایلایت کنید تا بدانید مهم تر است و هنگام مرور تاکید بیشتری روی آن ها داشته باشید.

3) حاشیه‌نویسی: برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند، مناسب است. مثلا مطلبی را نمی توانید حفظ کنید و به قول معروف در ذهنتان نمی رود، با حاشیه نویسی می توانید آن را بهتر حفظ کنید.

4) خلاصه‌نویسی: شامل خواندن، درک کردن و نوشتن خلاصه می‌شود. خلاصه نویسی روش خاصی دارد که مقاله ی آن را در آرشیو مقالات سایت می توانید ببینید. خلاصه نویسی بسیار به ذهن کمک می کند که مطالب را دسته بندی و حفظ نماید. به علاوه شما با خلاصه نویسی چکیده ای خوب از مطالب مهم را یکجا جمع آوری می کنید که برای مرور سریع و روزهای قبل کنکور و امتحانات بسیار مفید است.

با این راهکار ها کیفیت مطالعه تان را بالا ببرید!!
با این راهکار ها کیفیت مطالعه تان را بالا ببرید!!

5) کلیدبرداری: نوشتن کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه است. در واقع شما طلایی ترین جمله یک عبارت یا یک درس یا یک مبحث را می نویسید. رمز گذاری یکی از راه های کلید برداری است که بسیار مفید است اما به این معنی نیست که شما برای تمام مطالب رمز بگذارید و اینقد رمز هایتان زیاد شود که حتی خودتان یادتان نیاید!!! یادتان باشد رمز گذاری برای مفاهیم کلیدی و خیلی مهم است که نیاز به ترتیب و حفظ تمام مطالب دارد و رمز هم باید یک کلمه یا عبارت آسان و راحت باشد نه کلمه ای سخت که به سرعت فراموش می شود!!!

6) خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز: بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. خلاقیت در هر موضوعی باعث موفقیت می شود. خلاقیت در درس خواندن نیز تاثیر بسزایی در موفقیت دارد.

نویسنده

نوشتهٔ پیشین
تفاوت استرس و اضطراب و راه‌های درمان آن ها را بشناسید!!
نوشتهٔ بعدی
چرا درس خواندن برایم خواب آور است!!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× واتس آپ آزاده