من داوطلب نظام قدیمم!! چیکار کنم؟؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
آموزش
مهمترين تفاوت هاي كنكور نظام قدیم و جدید

لطفاً

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

خیلی از داوطلبین امسال مربوط به نظام قدیم هستند و همینطور که می دونید امسال دیگه کنکور نظام قدیم و جدید تفکیک نشد و داوطلبان نظام قدیم به دردسر افتادند و خیلی از داوطلبان به شدت استرس گرفته اند و خیلی خیلی ناراحت هستند.

درسته که کتاب های نظام جدید و قدیم با هم متفاوت هستند اما اصل مطلب همونه و تفاوت آنقدر فاحش نیست که مشکل بزرگی ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم که تفاوت های کتاب های نظام قدیم و جدید رو برای رشته تجربی بگیم و به شما داوطلبین نظام قدیم عزیز اطلاع بدیم که چه تغییراتی هست.

مهمترین تفاوت مطالب نظام قدیم و جدید در کنکور 1400

تفاوت های مهم مطالب در نظام قدیم و جدید در کنکور 1400

من داوطلبم نظام قدیمم!! چیکار کنم؟؟

سوالی که امسال بعد از اعلام برگزار نشدن کنکور نظام قدیم و جدید به صورت جداگانه، مرتبا از ما سوال میشه و قصد داریم اینجا به طور مفصل جواب تک تک شما کنکوری های عزیز رو بدیم.

تفاوت ادبیات نظام قدیم و جدید:

در درس ادبیات تغییرات زیادی نداریم. مبحث تاریخ ادبیات در نظام جدید نسبت به نظام قدیم خیلی کمتر شده و میشه گفت این مبحث در نظام جدید نسبت به نظام قدیم نصف شده!! که خب این به نفع داوطلب های نظام قدیمه!! کمی هم در مبحث املا، واژگان و زبان فارسی کاهش داشتیم.

تفاوت عربی نظام قدیم و جدید:

باز هم اینجا به نفع داوطلبان نظام قدیم هست و مباحثی مانند اعلال، انواع اعراب، تمییز، منادا و مفعول فیه حذف شده اند.

تفاوت دین و زندگی نظام جدید و قدیم:

و باز هم!! در این درس نیز حدود 6 تا 8 درس نظام جدید نسبت به نظام قدیم کمتر شده و یا به عبارتی این درس ها در نظام جدید حذف شده اند.

تفاوت زبان انگلیسی نظام قدیم و جدید:

در درس زبان انگلیسی تغییرات آنچنانی نداشتیم و تقریبا مطالب نظام قدیم و جدید یکسان هستند.

تفاوت زمین شناسی نظام جدید و قدیم:

در این درس نظام آموزش و پرورش کشور و مولفای عزیز براتون سنگ تموم گذاشتن!!! در زمین شناسی نظام قدیم دو کتاب با 19 تا فصل داریم ولی در نظام جدید یک کتاب با 7 تا فصل با مطالب خیلی خیلی ساده تر نسبت به نظام قدیم!!

تفاوت ریاضی نظام قدیم و جدید:

این دیگه خیلی خیلی خوبه!!! حجم مطالبی که در نظام قدیم  در ریاضی وجود داشتند تقریبا نصف آن هم در نظام جدید نیامده!! خیلی از مطالب با کاهش حجم چشمگیری مواجه شدند مثل هندسه، مشتق و کاربرد آن، آمار، احتمال، حد، دنباله و …

مطالبی هم حذف شدند از جمله انتگرال (که می دونم برای خیلی هاتون مطالب سختی بود)

تفاوت زیست شناسی نظام جدید و قدیم:

در کتاب های زیست شناسی نظام جدید نسبت به نظام قدیم مطالی سبک تر و ساده تر شدند و از پیچیدگی و چالشی بودن مطالب خیلی کم شده!! مثلا در ژنتیک در مباحثی مثل مسائل عددی، دودمانه و … خیلی ساده تر شده اند و مباحث مثل قبل پیچیده و سنگین نیستند فصل هایی مثل باکتری، آغازیان و قارچ از کتاب نظام جدید حذف شدن و مبحث گیاهی (که کنکوری ها و دانش آموزا همش از این مبحث می نالیدند) نسبت به نظام جدید کاهش زیادی داشته و مطالب آن سبک تر و قابل فهم تر شده.

تفاوت فیزیک نظام جدید و قدیم:

در کتاب فیزیک هم مباحثی حذف شدند و هم مباحثی ساده تر شدند. به طور مثال مباحثی مانند عدسی و آینه های کروی، مدار های چند حلقه ای و بهم بستن خازن ها حذف شدند.

تفاوت شیمی نظام جدید و نظام قدیم:

شیمی نظام جدید که دیگه نگم براتون!! هم مطالب کم شده و هم مسائل ساده تر شدند و هم حذفی داریم. شیمی آلی و ساختار ها که نیاز به حفظ و کشیدن و … داشت حذف شده! واکنش هایی که در کتاب درسی عنوان شده و داوطلبا باید حفظشون کنند هم نصف شده! خلاصه که داوطلبای نظام جدید به راحتی می تونن شیمی نظام قدید رو درصد بالا بزنن.چرا؟ چون مطالب نسبت به قبل هم کمتر و هم ساده تر و ایده آل تر شده.

خب این هم تفاوت مطالب در کنکور نظام جدید و قدیم برای داوطلبین تجربی! حالا متوجه شدین که حذف کنکور نظام قدیم آن قدر ها هم بد نیست؟

از نظر ما نه تنها بد نشده بلکه خیلی هم خوب شده براتون و کارتون رو آسون تر کرده! پس بدون هیچ ناراحتی و استرسی به سراغ درس خوندن برین و اگر مشکلی در مطالب داشتین یا مطالبی براتون جدید بود (که البته بعید میدونم) می تونین دی وی دی های اساتید برتر ما رو تهیه و ازشون استفاده کنید.

 هر سوالی دارید می توانید کامنت بگذارید. مشاورین ما حتما پاسخگو خواهند بود. موفق باشید!

نویسنده

نوشتهٔ پیشین
حل کردن تست های تشبیه کنکور به آسانی آب خوردن!!
نوشتهٔ بعدی
کنکور نظام قدیم از سال 1400 حذف می شود + توضیح!!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
× واتس آپ آزاده