برای هر روز خود برنامه ای منسجم و متعادل داشته باشید!

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
انگیزشی
بهترین روش برنامه ریزی روزانه

لطفاً

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

یکی از معضلات دانش‌آموزان در دوران کنکور این است که برنامه ریزی روزانه ندارند و متاسفانه خیلی از آن‌ها معنی درست برنامه ریزی روزانه را نیز نمی‌دانند. از این رو تصمیم گرفتیم که در این مقاله به بررسی این مقوله مهم بپردازیم.

بهترین روش برنامه ریزی روزانه
بهترین روش برنامه ریزی روزانه کنکور

منظور ما از برنامه‌ریزی روزانه این نیست که بدانید امروز می‎‌خواهید چه درسی را بخوانید یا اینکه دقیقا برنامه ریزی کنید که در مثلا از ساعت 8 تا 10 صبح شیمی بخوانید. منظور ما این است که کارهایتان را اولویت بندی کنید و بدانید اولویت با چه کاری است و برای تمام کارهایی که لازم است انجام دهید تایم لازم را بگذارید.

مثلا امروز قرار است ریاضی و فیزیک و عربی بخوانید باید بدانید مبحث ریاضی که قرار است امروز بخوانید مثلا حدود 3 ساعت زمان لازم دارد و بعد از آن باید عربی بخوانید و آن هم 2 ساعت وقت لازم دارد و …

در این صورت شما می‌دانید که وقتتان امروز چقدر پر است و باید چقدر درس بخوانید و بنابراین از کارهای متفرقه دست می‌کشید.

ما با برنامه هایی که دقیقا تمام روز را برای شما برنامه ریزی کرده‌اند و تایم خالی ندارند موافق نیستیم. چرا؟ چون ممکن است امروز شما سردرد داشته باشید و نتوانید سه ساعت درس بخوانید و با این برنامه ای که شما از قبل تعیین شده دارید نمی‌توانید این 3 ساعت را جبران کنید و هم از این درس عقب می‌مانید و هم استرس آن را خواهید داشت.

کارآمد ترین روش برنامه ریزی روزانه کنکوری ها
بهترین روش برنامه ریزی روزانه کنکوری ها

پس برنامه روزانه باید انعطاف داشته باشد و نیازی نیست ثانیه به ثانیه آن را برنامه ریزی کنید، از طرفی نباید زیاد تایم آزاد داشته باشد و به قول معروف شل و ول باشد.

سعی کنید خودتان را متعهد به اجرای برنامه خود کنید و در صورتی که واقعا نتوانستید قسمتی از آن را اجرا کنید باید برنامه‌تان طوری باشید که در امروز یا روزهای بعد بتوانید آن را جبران کنید.

بیش از حد روز زمان حساس نباشید و دست از حساسیت بیش از حد که فقط باعث استرس و سردرگمی شما می‌شود بردارید. کارهایتان را به بهترین نحو و در زمان درست انجام دهید و اگر از برنامه کمی عقب ماندید خودتان را سرزنش نکنید و به خودتان استرس وارد نکنید. همه کنکوری‌ها این مسئله برایشان پیش می‌آید و مهم این است که با مدیریت درست از این چالش عبور کنید و به موفقیت برسید.

پس برای هر روزتان برنامه ای منعطف داشته باشید و سعی کنید تا جای ممکن از اتلاف زمان در زندگیتان جلوگیری کنید، کارهایتان را درست و در زمان خودش انجام دهید ولی اگر بنا به هر دلیلی در زمان تعیین شده کاری انجام نشد سعی کنید به جای سرزنش خود و استرس به دنبال جبران آن باشید.

این نکته را بدانید که تمام افراد موفق در زندگی خود برنامه‌ریزی درست داشته‌اند و تمام افراد موفق گاهی از برنامه خود عقب مانده اند و گاهی ناامید شده‌اند ولی رمز موفقیت آنها تلاش مستمر و هدفمند آنها بوده است.

نویسنده

نوشتهٔ پیشین
اصول رقابت صحیح را بشناسید!!
نوشتهٔ بعدی
معرفی رشته پرتودرمانی + بازار کار و درآمد

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× واتس آپ آزاده