حفظ کردن متن های بلند؛ چگونه!؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
روش مطالعه
بهترین راهکار حفظ متن های طولانی

لطفاً

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

در هر شغلی که مشغول به کار باشید ، چه یک بازیگر باشید و چه یک دانشجو، به هر حال در زندگی شما حتما” موقعیتی پیش می آید که مجبور شوید یک متن بلند را در مدت زمان کوتاه حفظ کنید. ظاهرا” غیر ممکن به نظر می رسد اما در چنین موقعیتی بهتر است به جای اینکه نا امید و مضطرب شوید سعی کنید از راه درست این کار را انجام دهید تا موفق شوید. موفقیت در این امر نیازمند راه حل مناسب می باشد که ما در این مقاله به بررسی راه حل درست آن پرداخته ایم.

دستورالعمل :

بهترین راهکار حفظ متن های طولانی
بهترین راهکار حفظ متن های طولانی

قبل از اینکه حفظ کردن متن مورد نظر را آغاز کنید دو یا ۳ بار آن را از اول تا آخر بخوانید تا بدانید متن در چه مورد است و به طور کلی محتوای آن را بفهمید.. انجام این کار زیاد طول نمی کشد ولی خیلی به شما کمک می کند که با الگو و جریان و محتوای متنی که قرار است حفظ کنید کاملا” آشنا شوید و باعث حفظ سریعتر متن خواهد شد.
متن بلند خود را به چند قسمت تقسیم کنید و هر تکه را جداگانه حفظ کنید. سعی کنید قسمت ها را به گونه ای جدا کنید که مستقل باشند و کمترین ربط را به هم داشته باشند نه اینکه جمله های مرتبط و پشت سر هم را قسمت کنید. یکباره حفظ کردن یک متن بلند تقریبا” غیرممکن و بسیار سخت است . بنابراین متن رابه بخشهای کوچک تقسیم کنید و این قسمتها را یک به یک حفظ کنید.
این قسمتهای کوچک را شماره گذاری کنید تا بتوانید به ترتیب آنها را به یاد بیاورید زیرا با این روش مغز شما راحت تر اطلاعات ذخیره شده را بازیابی می کند. در هنگام حفظ کردن هم بهتر است این قسمتها را به ترتیب حفظ کنید تا هنگام بخاطر آوردن کمتر دچار مشکل نشوید .
برای اینکه متن را راحت تر حفظ کنید با صدای بلند آن را بخوانید . از آنجایی که قرار است یک متن بلند را در مدت کوتاه به خاطر بسپارید بهتر است هم از طریق گوش و هم از طریق چشم اطلاعات را وارد مغزتان کنید و این امر به حفظ بهتر و ثبت بیشتر آن در مغز شما کمک می کند.
برای حفظ کردن هر قسمت از متن زمان کافی و مناسب (نه خیلی زیاد و نه خیلی کم) اختصاص دهید و بعد از اینکه یک قسمت را کاملا” حفظ کردید سراغ قسمت بعدی بروید.
همینطور که پیش می روید و قسمت به قسمت متن را حفظ می کنید ، قسمتهای قبلی را هم حتما” مرور کنید . تکرار کردن قسمتهای حفظ شده با صدای بلند هم بسیار مفید است و کار را برای شما آسانتر می کند. البته نه اینکه وسط حفظ کردن متن بعدی بخواهید متن قبلی را به یاد بیاورید. در این مورد وسواس به خرج ندهید.

راهکار طلایی حفظ متن های طولانی
راهکار طلایی حفظ متن های طولانی

لازم نیست واو به واو کلمات را حفظ کنید پس اگر فعل و جملات غیر کلیدی را دقیقا نتوانستید حفظ کنید به خودتان سخت نگیرید و وسواس به خرج ندهید.

نویسنده

نوشتهٔ پیشین
مدیریت زمان با روشی کارآمد!!!
نوشتهٔ بعدی
چهل مفهوم پرتکرار عربی کنکور را بشناسید!!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× واتس آپ آزاده