بودجه بندی موضوعی عربی کنکور چیست؟!

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
انگیزشی, زنگِ مشاوره
کامل ترین اطلاعات در مورد بودجه بندی موضوعی عربی کنکور

لطفاً

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

یکی از مهمترین روش های خواندن هر درس برای کنکور بررسی و شناخت بودجه بندی موضوعی آن درس در کنکور است. با این کار شما می توانید تسلط بیشتری روی دروس داشته باشید. لازمه موفقیت در هر درسی، شناخت درست و دقیق مباحث آن می باشد که باعث نظم دادن به مطالعه و تصحیح روش مطالعه برای بهتر شدن هرچه بیشتر تراز آن درس خواهد شد.

جدیدترین بودجه بندی موضوعی عربی کنکور
جدیدترین بودجه بندی های عربی کنکور

عربی یک درس عمومی سرنوشت ساز در کنکور است که درصد بالای آن، نتایج قابل قبولی برای داوطلبان خواهد داشت چرا که اکثر داوطلبان در این درس ضعیف می باشند و درصد های بالا در میان داوطلبان کم می باشد.

این درس دومین درس از دفترچه عمومی است و  25 سوال عمومی را به خود اختصاص داده است که داوطلبان باید در مدت 20 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. این درس در کنکور دارای ضریب 2 است و داوطلبان باید از سوال 26 تا 50 که مربوط به درس عربی است را پاسخ دهند. در این مقاله به بررسی بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید به طور کامل می پردازیم:

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید:

بودجه بندی عربی کنکور تجربی و ریاضی یکسان است و به طور کلی می توان بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را به بخش های زیر تقسیم کرد:

  • بخش مربوط به ترجمه و مفاهیم که شامل 10 سوال می شود.
  • بخش مربوط به مفهوم لغات که معمولا 1 سوال را به خود اختصاص داده است
  • بخش مربوط به متن و درک مطلب که 4 سوال را شامل می شود
  • بخش تحلیل صرفی که 3 سوال از آن داده می شود
  • بخش حرکت گذاری که معمولاً 1 سوال دارد
  • بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف که 1 سوال دارد
  • بخش قواعد که 5 سوال از آن داده می شود
بخش ترجمه و مفاهیم:
کامل ترین بودجه بندی ترجمه عربی کنکور
جدیدترین بودجه بندی ترجمه عربی کنکور

یکی از مهمترین بخش های سوالات عربی در کنکور بخش ترجمه و مفاهیم است که با توجه به تعداد بالای سوالات آن نسبت به سایر بخش ها، نیازمند توجه بیشتر و یادگیری بهتری نیز می باشد. این بخش شامل 10 سوال در کنکور سراسری می باشد و اگر داوطلبان بتوانند به این 10 سوال پاسخ صحیح بدهند در واقع درصد 40 را در عربی کسب کرده اند. این بخش شامل سه دسته از سوالات می باشد:

  • ترجمه عربی به فارسی
  • تعریب
  • سوالات مفهومی

ترجمه عربی به فارسی: در این بخش جملات عربی داده می شود و از داوطلبان صحیح ترین معنی فارسی  آن را می خواهد. تسلط بر نکات ترجمه و دقت لازم می تواند باعث پاسخگویی سریع و صحیح داوطلب به این قسمت شود. چنانچه در ترجمه مشکل دارید با تهیه دی وی دی های دکتر آزاده و با نکات طلایی ایشان به راحتی به می توانید به سوالات این قسمت پاسخ دهید.

تعریب: این بخش به نسبت بخش های دیگر مشکل تر می باشد و داوطلبان را با چالش هایی روبرو می کند. برای پاسخ به سوالات این قسمت علاوه بر تسلط به ترجمه، باید قواعد عربی را نیز بدانید. در این قسمت گزینه های سوالات دارای اشتباهاتی هستند که باید آن ها را هم با توجه به ترجمه و هم با توجه به قواعد پیدا کنید.

سوالات مفهومی: این بخش کمی وقت گیر است و بسیاری از داوطلبان از این قسمت بدون پاسخ دهی عبور می کنند تا در زمان اضافه به سراغ آن بروند.  این قسمت نیاز به تحلیل و بررسی دارد و داوطلب باید هر چهار گزینه را تحلیل کند تا به جواب درست برسد.

بخش مفهوم لغات:

بخش مفهوم لغات در کنکور سراسری شامل 1 سوال است. شاید بتوان گفت راحت ترین بخش سوالات کنکور سراسری می باشد و به راحتی می توان به آن پاسخ داد.

بخش متن و درک مطلب:

این بخش دارای 4 سوال است که معادل 16 درصد از سوالات عربی کنکور سراسری است. به این صورت است که متنی  داده می شود و سوالاتی از متن پرسیده می شود. برای پاسخگویی به این سوالات باید متن را با دقت بخوانید و گزینه ها را بررسی کنید. مفهوم کلی متن می تواند در حل این سوالات به داوطلب کمک شایانی کند.

بخش تحلیل صرفی:
کامل ترین بودجه بندی تحلیل صرفی عربی کنکور
جدیدترین اطلاعات در مورد تحلیل صرفی عربی کنکور

این بخش در بودجه بندی کنکور سراسری شامل 3 سوال است که 12 درصد از عربی کنکور را شامل می شود. این بخش به این صورت است که کلماتی از متن داده شده، انتخاب می شود و داوطلب باید ساختار و نقش این کلمات را به درستی تشخیص دهد و با توجه به آن به سوال پاسخ دهد. معمولاً این بخش شامل 3 کلمه که 2 فعل و 1 اسم است می باشد.

بخش حرکت گذاری:

این بخش شامل 1 سوال است. در این قسمت داوطلب باید توانایی شناخت نقش کلمه را داشته باشد تا با توجه به آن بتواند صحیح یا غلط بودن حرکت گذاری را تشخیص دهد.

بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف:

این بخش 1 سوال کنکور سراسری را شامل می شود که با کمی دقت می توان به راحتی به 4% این سوال دست یافت.

بخش قواعد:

این بخش معمولا چالش برانگیز است و برای داوطلبان کنکور سراسری جز سوالات سخت به حساب می آید. این بخش از 5 سوال تشکیل شده است و برای پاسخگویی به آن باید تمام قواعد عربی کتاب درسی را با دقت زیادی مطالعه کرد. سوال های کنکور سراسری سال های گذشته می تواند در به تسلط رسیدن در این قسمت به داوطلب کمک بسیار خوبی کند.

چرا لازم است درصد بالایی در عربی کنکور سراسری به دست آوریم؟

با توجه به اینکه پایه عربی داوطلبان در درس عربی ضعیف است و میانگین درصد عربی در کنکور سراسری پایین است، کسب درصد بالای عربی در کنکور سراسری می تواند رتبه کنکور شما را به طور چشم گیری بالا بکشد. در زیر میانگین درصد عربی در کنکور سراسری 98 در گروه های مختلف را بررسی می کند:

میانگین نمره درس عربی در گروه ریاضی 38/18% ، در گروه تجربی 6/15%، در گروه انسانی 32/12% ، در گروه هنر 92/8% و در گروه زبان های خارجه 4/20% است.

همانطور که مشاهده کنید درس عربی پایین ترین نمره را در میان دروس عمومی کنکور سراسری دارد. نکته ای که باید بدانید این است که اگرچه درس عربی نسبت به درس های ادبیات و معارف ضریب کمتری دارد اما به علت ضعف داوطلبان در این درس، هر نمره آن به مقدار بیشتری نسبت به سایر دروس عمومی تراز شما را افزایش می دهد.

وضعیت رقابت در این درس به گونه ای است که درصد پایین آن مشکل زیادی ایجاد نمی کند اما نمره بالاتر از 75% بشدت در افزایش تراز و رتبه داوطلبان موثر است.

امیدواریم این مطالب برای آگاه سازی شما مفید بوده باشد. در صورتی که سوالی دارید می توانید کامنت بگذارید مشاوران ما پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

نویسنده

نوشتهٔ پیشین
هر آنچه باید در مورد رشته مامایی و بازار کار و درامد آن بدانید!!
نوشتهٔ بعدی
بودجه بندی زبان انگلیسی کنکور را بدانید!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× واتس آپ آزاده